راهنمای خرید هود آشپزخانه

Hood در زبان انگلیسی به معنای سرپوش وکلاه می باشد که علت انتخاب این اسم نیز پوشش دادن روی اجاق گاز است. البته هود علاوه بر جذب دود ناشی از غذای طبخ شده فوایدی دیگری از قبیل : جذب بوی غذا، جذب ذرات روغن و همچنین جذب رطوبت فضای آشپزخانه دارد. امروزه با توجه به گسترش آپارتمان نشینی وهمچنین مدل طراحی اکثر خانه ها، هود به یکی از اجزای اصلی آشپزخانه تبدیل شده است. اگر قصد خرید هود برای آشپزخانه ی خود را دارید، بطور حتم دانستن نکات ذیل می تواند برای شما مفید باشد: در خرید یک هود آشپزخانه مناسب شاید مهمترین مسئله قدرت مکش و میزان صدای آن باشد. این دو ویژگی می تواند تا حدود زیادی نشان دهنده کارایی یک هود باشد.
قدرت مکش : به میزان جذب دود در هر ساعت گفته می شود و متناسب با شعله های اجاق گاز می تواند در انتخاب متفاوت باشد اما بطور معمول برای آشپزخانه های با اجاق گاز پنج شعله گازی این مقدار می بایست حداقل 600 متر مکعب(به بالا) در ساعت باشد(برای اجاق گازهای برقی این میزان نصف خواهد بود). البته میزان مکش هر هود به دور موتور آن نیز بستگی دارد. معمولا دور هودهای تولید شده بین 3 الی8 دور می باشد.
میزان صدا : میزان صدای هود نیز هرچه پایین تر باشد فضایی مطبوع تر برای یک خانم خانه دار ایجاد خواهد نمود. البته این نکته برای خانم هایی که داشتن یک هود پر سروصدا را تجربه کرده اند کاملا ملموس خواهد بود.بطور معمول هود های موجود در بازار بین40 الی60 دسیبل صدا دارند. اما برخی از هودهای سوپرسایلنت (بسیار کم صدا) نیز که به تازگی وارد بازار شده اند که صدای کمتری تولید می کنند(برخی از مدل های برند آروما).
از دیگر نکات مهم در انتخاب هود ، فیلترآن می باشد.
فیلتر الیافی : در گذشته بیشترین استفاده را داشته که بدلیل کارایی وعمر پایین دیگر استفاده چندانی ندارند.
فیلتر آلومینیومی : درحال حاضر پرکاربردترین فیلتر برای ساخت هود می باشد. طول عمر بالا وقابلیت شستشوی راحت از مزایای این نوع فیلتر می باشد.
فیلتر ذغالی : این نوع فیلتر برای آشپزخانه هایی استفاده می شوند که امکان استفاده از دودکش را ندارند. این نوع فیلتر بدون خارج نمودن دود اقدام به تصویه هوا می کند. لازم بذکر است این نوع فیلتر می بایست حداقل سالی یکبار تعویض گردد.
لازم بذکر است برخی هود های جدید علاوه بر جذب هوای نامطبوع، تولید اکسیژن نیز می نمایند(مانند برخی از مدل های هود داتیس).
هودها از لحاظ شکل ظاهری به چند گروه تقسیم می شوند : زیرکابینتی ، مخفی ، شومینه ای ، مورب ، کشویی و جزیره
هود زیرکابینتی : کمترین حجم ممکن را اشغال می کنند اما بدلیل قدرت مکش پایین، ظاهر ساده وبعضا صدای بیشتر، از استقبال کمتری برخوردار است. این نوع هود در زیر کابینت نصب می شود و معمولا دارای فیلتر الیافی می باشند.
هود زیرکابینتی
هود مخفی : این هود دارای قدرت مکش بالاتری نسبت به هود های زیرکابینتی می باشند وبصورت توکار نصب می گردد(درون کابینت بالای گاز نصب شده وفقط قسمت پایین هود قابل رویت می باشد) این هود دارای فیلتر آلومینیومی قابل شستشو می باشد.
هود مخفی
هود شومینه ای : فضای بیشتری در آشپزخانه اشغال می کند اما دارای مکش بالاتر وظاهری مناسب تر نسبت به مدل های قبلی می باشد. این هود بدلیل تنوع در شکل ظاهری علاوه بر قدرت مکش نسبتا بالا وهمچنین قیمت مناسب می تواند یکی از گزینه های انتخاب شما باشد.
هود شومینه ای
هود مورب : این نوع هود شاید شیکترین نوع هود باشد که بدلیل قدرت مکش بالا وصدای کم وهمچنین تنوع در شکل و رنگ یکی از محبوب ترین هودهای موجود در بازار ایران می باشد. جنس این نوع هود از شیشه نشکن می باشد و در قالب دو رنگ مشکی و سفید (رنگ سفید گرانتر می باشد) تولید می شود. برخی از این نوع هود قابلیت پخش موسیقی وحتی پذیرفتن USB (مانند مدل 2024 بیمکث) را دارد.برروی این نوع هود درب تعبیه شده است که هنگام استفاده بسته به نوع هود، بصورت دستی ویا برقی باز خواهد شد.
هود مورب
هود کشویی : این هود فضای کمی را اشغال می کند و به دوصورت افقی و عمودی تولید می شود.در حال حاضر برند لتو وارد کننده این نوع هود در ایران می باشد.
هود کشویی
هود جزیره : این هود طوری طراحی شده است که در وسط آشپزخانه و مستقیما به سقف وصل می شود.
هود جزیره
باید توجه داشت که برخی از هودها دارای سنسور بوده وبصورت خودکار با افزایش دود در آشپزخانه شروع بکار خواهند نمود.